A szakmai gyakorlat teljesítésének menete
|
A szakmai gyakorlat teljesíthető bármely gazdasági társaságnál, közigazgatási szervnél, intézménynél, amely a szak jellegéhez kötődő tevékenységet folytat.
A gyakorlat célja
szakképzettségnek megfelelő munkahelyen, munkakörben lehetőséget nyújt:
- a megszerzett tudás és a gyakorlati készségek együttes alkalmazására,
- az elméleti és gyakorlati ismeretek összekapcsolására,
- a szakma gyakorlásához szükséges munkafolyamatok megismerésére,
- a szakmai kompetenciák gyakorlására,
- az anyag-eszköz-technológia ismeretek és gyakorlati jártasságok alkalmazására, valamint
- a személyi kapcsolatok, együttműködések, feladatmegoldások és az innovációs készség fejlesztésére.
|
|
Egybefüggő 6 hetes vagy azt meghaladó egybefüggő szakmai gyakorlat esetén kötelező megállapodást kötni a cég és az egyetem között. A szerződéskötést a Műszaki Kar kezdeményezi, ezért kérjük az innen letölthető FOGADÓ NYILATKOZAT-ot küldjék el György Ágnesnek az agnes@eng.unideb.hu email címre saját adataik megadásával (hallgató neve, neptun kódja, szak neve, BSc/MSc, munkarend). Ő fogja felvenni a kapcsolatot a céggel, illetve előkészíteni a szerződést.
A cég és az egyetem között létrejövő megállapodáson túl a cég a hallgatóval külön is köthet szerződést.
|
|
A gyakorlat súlyponti feladatai
- A hallgató lehetőleg ismerkedjenek meg a gyakorlóhely feladataival, működési körülményeivel, az alkalmazott módszerekkel és technikákkal, a vezető által jónak látott mélységig.
- Fontos, hogy a hallgató ne csak külső tanulmányozó, hanem alkotó részeseként kapcsolódjon be a gyakorlóhely életébe. A cél, hogy megoldandó és elvégzendő feladatokat kapjon, valamint tapasztalatot szerezhessen elméleti tanulmányaihoz és felkészülhessen a végzés utáni legfontosabb kihívásokra, feladatokra.
- A gyakorlat ideje alatt kövessen el mindent a gyakorlóhely céljainak támogatása és a saját beilleszkedése, alkalmazkodási készsége fejlesztése érdekében. Bevonható operatív részfeladatok megoldásába, döntések előkészítésébe, tervezési, mérési feladatokba, elemzések előkészítéseibe.
Különösen fontos hangsúlyozni, hogy a hallgatók ne úgy, mint külső tanulmányozói, hanem alkotó részeseiként kapcsolódjanak be a fogadó vállalkozás életébe! Kapjanak konkrét, megoldandó és elvégzendő feladatokat. Segítsék, támogassák a vezetést munkájában, hogy megismerhessék annak valós gyakorlati problémáit.
|
|
FONTOS! Az igazolások feltöltésének határideje: 2024. augusztus 18.
|
|
|
Szakmai gyakorlat teljesítése vállalati partnernél
|
A szakmai gyakorlat teljesítését követően a hallgató űrlap kitöltésével és a szükséges dokumentumok feltöltésével zárja le a gyakorlathoz kapcsolódó feladatait, amely a következőket tartalmazza:
- Adatok a gyakorlatra vonatkozóan
A szakmai gyakorlat adatai rögzítésre kerülnek a neptun rendszerben és ezen információkat a diploma melléklete is tartalmazni fogja, ezért kérjük, fokozott figyelemmel adják meg a kért adatokat (pl. cégszerű név, dátumok, stb.).
Amennyiben a gyakorlatot nem egybefüggően tölti, kérjük, a teljes időszak kezdődátumát és a teljes időszak végdátumát adja meg akkor is, ha az hosszabb, mint a tantervben előírt időszak.
Például ha a 6 hetet megszakítva tölt le és az első részt június 15-én kezdi és július 15-én fejezi be, majd a fennmaradó 2 hetet augusztus 1-től augusztus 15-ig teljesíti, akkor az űrlapon kezdődátumként június 15., végdátumként augusztus 15. szerepeljen.
- Beszámoló alapszakos hallgatók esetében
A beszámolóra vonatkozó tartalmi és formai követelmények a lap alján találhatóak. Mesterszakon nem szükséges szakmai beszámolót készíteni
- Teljesítés igazolása és értékelése
A gyakorlat teljesítése után a hallgató eljuttatja a céghez az innen letölthető IGAZOLÁS ÉS TELJESÍTMÉNY ÉRTÉKELŐ LAP SZAKMAI GYAKORLATHOZ nyomtatványt. Miután a cég kitöltötte és aláírta az értékelő lapot, a hallgató feltölti az űrlapon.
Minősítendő a hallgató gyakorlat során tanúsított szakmai, emberi hozzáállása, szorgalma, beilleszkedési készsége, valamint a konkrét feladatok elvégzésének eredményessége.
Beküldési határidő: 2024. augusztus 18.
|
Szakmai gyakorlat teljesítése munkaviszonnyal rendelkező hallgatók esetében |
Amennyiben a hallgató folyamatos munkaviszonnyal rendelkezik és munkája kapcsolódik a műszaki menedzsment területéhez, kérheti a gyakorlat kiváltását. Ilyen esetben az alábbi űrlap kitöltése szükséges, amely a következőket tartalmazza:
- Adatok a gyakorlatra vonatkozóan
Állandó munkaviszony mellett is szükséges a gyakorlatra vonatkozó adatok rögzítése a neptun rendszerben, ezért az űrlapon kérünk megadni egy olyan (alapszak esetében 6 hetes, mesterszak esetében 4 hetes) időszakot, amely alatt a munkaviszony fennállt. A szakmai gyakorlat adatait a diploma melléklete is tartalmazni fogja, ezért kérjük, fokozott figyelemmel adják meg a kért adatokat (pl. cégszerű név, dátumok, stb.)
Amennyiben a gyakorlatot nem egybefüggő időszakként adja meg, kérjük, a teljes időszak kezdődátumát és a teljes időszak végdátumát adja meg akkor is, ha az hosszabb, mint a tantervben előírt időszak.
Például ha a 6 hetet megszakítva tölt le és az első részt július 1-én kezdi és július 30-án fejezi be, majd a fennmaradó 2 hetet augusztus 15-től augusztus 30-ig teljesíti, akkor az űrlapon kezdődátumként július 1., végdátumként augusztus 30. szerepeljen.
- Munkáltatói igazolás
- Fogadó nyilatkozat
Állandó munkaviszony mellett is ugyanolyan feltételekkel érvényesül a szerződéskötési kötelezettség, mint az aktív szakmai gyakorlatnál, vagyis ha a hallgató 6 hét (vagy azt meghaladó) egybefüggő időszakot ad meg szakmai gyakorlati időszakként, kötelező az egyetem és a cég között szakmai gyakorlati megállapodást kötni. 4 hetes gyakorlatnál vagy 6 hetes gyakorlatnál, ha azt a hallgató nem egybefüggően tölti, nem kötelező szerződést kötni. Amennyiben szükséges a szerződéskötés, azt az egyetem fogja kezdeményezni az űrlapon beküldenő és innen letölthető FOGADÓ NYILATKOZAT alapján.
Beküldési határidő: 2024. augusztus 18.
|
A beszámoló dolgozatra vonatkozó tartalmi és formai követelmények
Azoknak a hallgatóknak, akik munkaviszonyt fogadtatnak el szakmai gyakorlatként, nem szükséges beszámoló dolgozatot készíteni!
A beszámoló dolgozat terjedelme 20-25 oldal legyen.
Tartalmi követelmények:
A tanulmányban a hallgató csak a vállalkozás ún. publikus adatait, vagy azokat az információkat közölheti, amelyekhez a vállalkozás előzetesen hozzájárult!
Formai követelmények:
A fedlap tartalmazza a következő adatokat:
DE Műszaki Kar
Járműmérnöki Tanszék
A dolgozat címe
Hallgató neve, szak, évfolyam, évszám
A dolgozatot Microsoft Office Word szövegszerkesztővel kell készíteni az alábbi beállításokkal:
Betűtípus:Times New Roman
Főcím: 16 pontos betűméret
Alcímek: 14 pontos betűméret
Szöveg: 13 pontos betűméret, 1,5-szeres sortávolság
Margók: a bal oldali és az alsó: 3 cm, a jobb oldali és a felső 2,5 cm.
Fejléc, lábléc: a lapszéltől való távolság 1,25 cm.
A dolgozatot nem kell kinyomtatni, elegendő az űrlapon keresztül elküldeni.
A szakmai gyakorlat és a szakdolgozat
Mivel a gyakorlat céljai közt szerepel a szakdolgozatra/diplomamunkára való felkészülés, a beszámoló dolgozatot úgy célszerű elkészíteni, hogy azt szakdolgozattá/diplomamunkává tovább lehessen fejleszteni, illetve a cégnél töltött idő alatt érdemes erre vonatkozóan egyeztetni a szakmai gyakorlatot vezető munkatárssal.
Titoktartási megállapodás
Amennyiben a szakmai gyakorlat egyúttal a hallgató által készítendő szakdolgozat / diplomamunka alapjául is szolgál, kérjük, használják a szakdolgozat/diplomamunka titoktartási megállapodását. Titoktartási megállapodás | DE Műszaki Kar (unideb.hu)